POJEMNIKI NA ODPADY KOMUNALNE
W nawiązaniu do ostatnich artykułów, które pojawiły się w miejscowych gazetach dotyczących informacji o prawidłowych pojemnikach do odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców oraz w związku z coraz częściej pojawiającymi się sytuacjami wpadania pojemników do pojazdów przy odbiorze odpadów komunalnych informujemy, że:
– zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości
i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości
i porządku między innymi przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowymi i technicznym;
– zgodnie z aktualnie obowiązującym Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gmin uczestników Związku Międzygminnego „Eko Siódemka” w Krotoszynie na nieruchomościach o zabudowie mieszkaniowej (na których zlokalizowanych jest nie więcej niż siedem lokali) obowiązują pojemniki o pojemnościach od 120 l, które muszą być:
1) wykonane z materiału zapewniającego ich trwałość,
2) wyposażone w pokrywę,
3) posiadać kółka,
4) przystosowane do opróżniania sprzętem specjalistycznym.
Ponadto, pojemniki, o których mowa wyżej powinny być zgodne z obowiązującą w kraju normą PN-EN 840, czyli powinny być przystosowane do mechanicznego opróżniania ich przez specjalistyczne pojazdy za pośrednictwem chwytaków grzebieniowych. Pojemniki te wykonane są z PEHD – polietylenu niskociśnieniowego wysokiej gęstości, co zapewnia im odpowiednią jakość. Pojemniki takie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemikalia oraz na wysokie i niskie temperatury.
Poniżej przedstawiamy Państwu zdjęcia przykładowego pojemnika, który posiada charakterystyczny kołnierz/chwytak i będzie współpracował z pojazdami specjalistycznymi. Strzałka wskazuje miejsce gdzie pojemnik powinien być oznakowany polską normą oraz maksymalnym obciążeniem:
Zwracamy również uwagę, że często w sklepach oferowane są pojemniki, które najczęściej okazują się pojemnikami ogrodowymi. Pojemniki ogrodowe nie są przystosowane do mechanicznego opróżniania ich przez specjalistyczne pojazdy za pośrednictwem chwytaków grzebieniowych ze względów konstrukcyjnych jak i wytrzymałościowych.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia przykłądowych ww. pojemników ogrodowych:
Warto też zwrócić uwagę, iż na terenie Związku Międzygminnego „Eko Siódemka” jeszcze
w wielu przypadkach używane są metalowe okrągłe pojemniki, niestety nie spełniają one wymogów określonych ww. regulaminem obowiązującym na terenie Związku, a przede wszystkim nie są przystosowane do mechanicznego opróżniania przez specjalistyczne pojazdy. Poniżej zdjęcie ww. metalowych pojemników:
W związku z przedstawionymi powyżej przykładami pojemników (ogrodowych oraz metalowych) niezgodnych z obowiązującą w kraju normą PN-EN 840 oraz brakiem ich przystosowania do mechanicznego opróżniania przez specjalistyczne pojazdy informujemy, że coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy ww. pojemniki wpadają do samochodów odbierających odpady komunalne. W przypadku plastikowych pojemników ogrodowych brak odpowiedniej konstrukcji powoduje między innymi ich pękanie lub wyłamywanie uchwytów.
Mieszkańcy, którzy posiadają metalowe lub plastikowe pojemniki niezgodne z wymogami ww. regulaminu oraz krajową normą proszeni są o ich wymianę.